Targówek nieoczekiwany

 

 

 

Z punktu widzenia mieszkańca Targówka...  

Czy żyjemy w ciekawym miejscu? Mieszkając na Starym Mieście czy w Wilanowie, zapewne nie mielibyśmy wątpliwości. My jednak jesteśmy mieszkańcami Targówka, a cóż tu może być interesującego?

Wprawdzie to nie w naszym sąsiedztwie pysznią się staromiejskie kamieniczki, ale pierwsi mieszkańcy dzisiejszej Warszawy pojawili się w IX wieku tu, na Bródnie. Nie ma u nas Zamku Królewskiego, przecież jednak dopiero rok temu ukończył on 40 lat, na Targówku bez trudu odnajdziemy wiele znacznie starszych budowli. Nie dotarło do nas metro, ale to tu przed sześćdziesięciu laty powstawały pierwsze tunele kolei podziemnej. Nie ma… Nie, nie ma sensu dalej wyliczać. Targówek jest miejscem ciekawym - zaskakująco, nieoczekiwanie – i tak też nazwaliśmy program opowiadający o tej dzielnicy: Targówek nieoczekiwany.

 

Zapraszamy do udziału w pięciu bezpłatnych, rodzinnych weekendowych spacerach, podczas których odwiedzimy:

- Targówek Mieszkaniowy  - sobota 16 maja o godzinie 11.00. Spotykamy się u zbiegu ulic Św. Wincentego i Odrowąża, przy stacji benzynowej, od strony wiaduktu kolejowego.


- Targówek Fabryczny – sobota 13 czerwca o godzinie 11.00. Wyruszamy ze skrzyżowania Radzymińskiej i Piotra Skargi, miejsce spotkania przy stacji benzynowej - po zachodniej stronie ulicy, jeszcze na Targówku Mieszkaniowym.

 
- Bródno – sobota 27 czerwca o godzinie 11.00. Miejsce startu – skrzyżowanie Odrowąża i Pożarowej, przy budynku szkolnym.

 
- Cmentarz Bródnowski - sobota 12 września o godzinie 11.00. Spotykamy się na terenie cmentarza, przed drewnianym kościołem.

 
- Cmentarz żydowski - niedziela 11 października o godzinie 11.00. Spacer rozpoczniemy od ulicy Św. Wincentego przy Kołowej, wyruszamy z przystanku ZTM Kołowa 01 (kierunek Odrowąża). Uwaga: panowie proszeni są o zabranie nakryć głowy.

 

UWAGA, KONKURS: Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym na zdjęcia z naszych spacerów. Dziś fotografować może każdy, nawet telefonem - w końcu to nie sprzęt, lecz człowiek jest najważniejszy. Zwycięzcy otrzymają nagrody, najciekawsze prace będą także prezentowane w gmachu Urzędu Dzielnicy Targówek i na naszej stronie internetowej. Zdjęcia konkursowe będziemy gromadzić drogą elektroniczną, szczegółowe informacje publikujemy poniżej.

 

Czy naprawdę żyjemy w ciekawym miejscu? Wspólnie poszukajmy odpowiedzi na to pytanie. Targówek jest taki... nieoczekiwany. Cóż, przecież tu (naprawdę) zaczyna się Warszawa.