Historia organizacji (i skąd ta nazwa?)

Właściwie niezbyt dobrze wiadomo, kiedy naprawdę zaczyna się historia naszego stowarzyszenia. Większość osób, które stworzyły grupę założycieli, od lat poszukiwała w internecie mądrego i przyjaznego miejsca, gdzie mogłyby kultywować i rozwijać swoje pasje związane z Warszawą. Część z nas spotkała się po raz pierwszy na uruchomionym w sześćdziesiątą rocznicę Powstania forum Muzeum Powstania Warszawskiego, później niektórzy próbowali zadomowić się gdzie indziej, w końcu znów zaczęliśmy się gromadzić na uruchomionym wiosną 2007 warszawskim forum historycznym o nieco niektórych zaskakującej nazwie Kolejka Marecka. Nazwa, co nietrudno zgadnąć, pochodzi od słynnego "samowarka" kursującego niegdyś przez 77 lat na trasie do Radzymina a w perspektywie nieco bliższej, od poświęconej tej kolei strony internetowej, którą całkiem już dawno temu, przydarzyło mi się uruchomić. Forum - jakoś tak wyszło - najwyraźniej musiało się tak nazywać. Jak widać, nazwa przylgnęła do całości przedsięwzięcia na tyle mocno, że jako jeden z członów, odziedziczyło ją także stowarzyszenie. Niektórzy trochę się dziwią, jednak - trzeba przyznać - ta nazwa intryguje i chyba zapada ludziom w pamięć. Prawie każdy w końcu pyta, skąd się wzięła, skoro zasadniczo nie zajmujemy się koleją... Wiedząc o tym, postanowiłem opisać rzecz z własnej inicjatywy, na wszelki wypadek.

Forum działało już kilka lat, zgromadziliśmy grupę wspaniałych ludzi, wzajemnie rozumiejących swoje, niezbyt w obecnym świecie typowe, potrzeby i zapatrywania. Coraz bardziej zirytowani i przerażeni postępującym znikaniem resztek naszego miasta - tak materialnych, jak i tych tkwiących w ludzkiej świadomości i obyczaju - wiosną 2010 roku postanowiliśmy nadać naszej nieformalnej działalności ramy organizacyjne. Pomyśleć łatwo, uczynić nieco trudniej a zwłaszcza dłużej - jednak w październiku tegoż roku udało nam się uzyskać upragniony wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Reszta historii stowarzyszenia nie jest już właściwie historią, wciąż się dzieje - a wzmianki o niej znajdują się w innych miejscach naszej witryny, do których odwiedzenia niniejszym serdecznie zachęcam.

Misja

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez działania edukacyjne, zmierzające do zmiany widzenia Warszawy przez jej mieszkańców, aby lepiej rozumieli wartości, jakie niesie jej historia, dostrzegali ponadczasową wartość ich przekazu, lepiej się w naszym mieście czuli i funkcjonowali

.

 

Patronujemy

Stowarzyszenie w ramach wspierania wartościowych przedsięwzięć, sprawowało dotychczas następujące patronaty:

 1. Patronat medialny nad VIII Ogólnopolską Konferencją Studentów Historyków Wojskowości, przeprowadzoną w dniach 19-21 listopada 2010 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Informacje organizacyjne oraz relacje z Konferencji publikowane były na forum Kolejka Marecka, nasze zdjęcia wykorzystał również portal histmag.org, dzięki naszym staraniom informacje o wydarzeniu pojawiły się także na antenie Radia Jutrzenka.
 2. Patronat medialny nad inicjatywą organizacji w Warszawie w roku 2012 XX Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów i Doktorantów.
 3. Patronat honorowy nad działalnością Sekcji Historii Wojskowości Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Warszawskiego.
 4. Patronat medialny nad objazdem naukowym Sekcji Historii Wojskowości Studenckiego Koła Naukowego Historyków  Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzonym w maju 2011 r., obejmującym tereny Pomorza i Wału Pomorskiego.

 

Wizja

Wizją Stowarzyszenia jest Warszawa, z której mieszkańcy są dumni, z którą czują się związani niezależnie od tego, gdzie się urodzili, w której nowe nie rywalizuje ze starym a pamiątki przeszłości otaczane są opieką i szacunkiem.

Wspieramy

Przeprowadzone przez Stowarzyszenie działania wspierające inne organizacje i inicjatywy:

 1. Współpracowaliśmy przy organizacji i prowadzeniu VIII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości. Naszym udziałem było wsparcie rzeczowe, pomoc organizatorom podczas prowadzenia Konferencji, obsługa medialna w ramach sprawowanego patronatu.
 2. We współpracy z Sekcją Historii Wojskowości SKNH UW miała miejsce charytatywna akcja sprzedaży książki „Szczęściara” Magdaleny Grodzkiej-Gużkowskiej, z której dochód przeznaczony był na pomoc autorce. Sprawą udało się też zainteresować warszawską Gminę Wyznaniową Żydowską.
 3. Wzięliśmy udział w akcji pomocy kombatantom AK na Białorusi w roku 2010, organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, przekazując pieniądze zebrane wśród członków organizacji podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w listopadzie 2010 r.
 4. Wspieraliśmy organizacyjnie, rzeczowo oraz jako wolontariusze działania Komitetu Organizacyjnego Kandydatury Warszawy do Organizacji XX Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów i Doktorantów. W ramach sprawowanego patronatu zatroszczyliśmy się także o obsługę medialną kandydatury.
 5. Wsparliśmy organizacyjnie i merytorycznie przygotowanie i przeprowadzenie objazdu naukowego Sekcji Historii Wojskowości Studenckiego Koła Naukowego Historyków  Uniwersytetu Warszawskiego w maju 2011 r., nad którym sprawowaliśmy także patronat medialny.
 6. Z Kołem Naukowym Historyków Wojskowości Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziliśmy wspólne wyjazdy naukowe do Twierdzy Modlin w październiku 2011 i czerwcu 2012 r. Stowarzyszenie udzieliło też pomocy merytorycznej w przygotowaniach członków KNHW do udziału w konferencji studentów historyków wojskowości, odbywającej się w Lublinie jesienią 2011 r.
 7. Przed 69 rocznicą Powstania Warszawskiego, udało nam się odnowić miejsce spoczynku Janusza Kapuścińskiego ps. Szatan, siedemnastolatka poległego w Ogrodach Sejmowych.
 8. Corocznie bierzemy udział w obchodach rocznicy walk prowadzonych we wrześniu 1939 r. z sowieckimi najeźdźcami przez jednostkę, której dowódcą był ppłk. Jan Szypowski, znany z Powstania jako Leśnik. Z członkami Środowiska Żołnierzy Zgrupowania Bojowego "Leśnik" i Służby Uzbrojenia K.G. A.K. "Leśnictwo" oraz Rodzin wspólnie czcimy pamięć Powstania także podczas tradycyjnych sierpniowych obchodów w PWPW.
 9. Środowisko Zgrupowania AK „Róg” corocznie otrzymuje ze strony Stowarzyszenia pomoc polegającą na sprzątaniu i dekoracji mogił, transporcie kwiatów, zniczy i osób oraz wsparciu organizacji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzięki staraniom naszych członków i wolontariuszy, co roku 1 sierpnia na cmentarzu organizowana jest warta honorowa.

Więcej artykułów…

 1. Władze Stowarzyszenia